Als abonnee heb je toegang tot alle artikels op BOUWKRONIEK.be

Bouw en afwerking

Ook voor Isover is biobased-isolatie een blijver “Maar we moeten het verhaal wel eerlijk vertellen”

Waar traditionele glaswol zich al tientallen jaren bewezen heeft op het vlak van brandveiligheid en akoestiek, wint biobased isolatie snel aan populariteit. Ook Isover brengt houtvezel- en hennepmatten op de markt, al zorgen die amper voor 1% van de omzet. Productmanager Rogier Stoker plaatst dan ook een belangrijke kanttekening bij de huidige duurzaamheidsclaim van deze materialen.

hennepmatten
Isover

Hoewel Isover zelf al ruim twintig jaar ervaring heeft met biobased producten, waarschuwt Stoker voor al te snelle conclusies over de ecologische voetafdruk. “De perceptie is dat nagroeibare materialen per definitie duurzamer zijn, maar de realiteit is complexer”, zegt hij. 

Kunststof bindmiddel

“Als we het over isolatiematten hebben, zijn ze vandaag nog niet zo duurzaam als glas- of steenwol. De grootste uitdaging zit in de verwerking en het einde van de levenscyclus. Omdat er tot 15% kunststof nodig is om de vezels bij elkaar te houden, is recycleren heel lastig. Het gevolg is dat de CO₂ die het gewas tijdens de groei heeft opgenomen, aan het einde van de rit vaak weer verloren gaat. Op dit moment gaat 95% naar afvalverbrandingsinstallaties, waardoor alle opgeslagen CO₂ alsnog in de atmosfeer terecht komt.”

verticaal
Isover

Energie-intensief productieproces en transport

Daarnaast speelt het productieproces een grote rol. “Het omzetten van planten naar bruikbare vezels vereist veel stoom. Maar ook het drogen van de matten vereist vervolgens extra energie.” 

Daarbij komt dat vrijwel alle biobased isolatie buiten de Benelux wordt gemaakt. De hennep voor de Isover-matten groeit dan wel in Nederland, de productie gebeurt in Tsjechië. “Transport drukt met andere woorden zwaar op de milieuprestatie. Het productieproces is daardoor vandaag niet duurzamer dan het productieproces van glas- en steenwol. En dan hebben we het nog niet gehad over de moeilijkheid om aan de brandeisen te voldoen. Daardoor moet vaak extra plaatmateriaal aangedragen worden, wat de duurzaamheid evenmin ten goede komt.”

processed
Isover

Innovatie en lokale ketens 

Ondanks deze kritische noten ziet Isover biobased isolatie absoluut als een blijver. “Het marktaandeel is nu nog minimaal, maar de potentie is groot, mits er geïnnoveerd wordt. Daarom investeren we onder meer in research om de plastic binders te vervangen door biobased alternatieven. Daarnaast werken we verder aan lokale ketens. Zo gingen we een samenwerking aan met Dun Agro, al jaren een toonaangevende speler in de Nederlandse hennepsector. Het is de enige fabrikant van hennepisolatiematten gemaakt van in Nederland geteelde industriële hennep. Er gaan daardoor steeds meer lichten op groen springen om de productie van de matten naar Nederland te verhuizen, waar we ook met groene energie zullen kunnen werken. En dan schrijven we meteen een positief verhaal dat de hele levenscyclus van biobasedisolatie mee in rekening brengt.” 


Nieuwsbrief

Wens je op de hoogte te blijven van inzichten, projecten, trends en evoluties in de bouwsector? Schrijf je nu in blijf up-to-date!

Bouwprojecten