Renovatie tovert Paul Van Ostaijensite om tot levendige, multifunctionele ontmoetingsplek
De Paul Van Ostaijensite in Leuven opende opnieuw de deuren na vier jaar intensieve renovatiewerken. Op de site aan de Erasme Ruelensvest kunnen Leuvenaars voortaan weer terecht voor tal van teken-, muziek- en circusopleidingen. De gebouwen werden grondig gerenoveerd met veel respect voor het originele ontwerp én met aandacht voor duurzaamheid. Onder meer Academie SLAC en Conservatorium SLAC, Cirkus in Beweging en verschillende buurtinitiatieven krijgen er een plek.

Voor veel Leuvenaars is de Paul Van Ostaijensite pure nostalgie. Zeker voor wie ooit een cursus volgde bij SLAC of Cirkus in Beweging, is het voorste gebouw met de iconische kapelzaal van het Victor Broosgebouw welbekend. Het gebouw, een monumentaal klooster uit de jaren 1930, werd met grote zorg gerenoveerd. De erfgoedwaarde bleef behouden door de zorgvuldige integratie van de oorspronkelijke art deco- en modernistische elementen. Eyecatcher is de iconische kapelzaal, nu omgevormd tot theaterzaal met tribune. Daarnaast kwam er een compacte nieuwbouw bij.
Ruimte voor creativiteit en ontmoeting
“In de gebouwen bevinden zich onder meer leslokalen, kantoorruimtes, drie ateliers, polyvalente sportzalen en kleedkamers met sanitair”, legt schepen van stadsgebouwen Christophe Stockman uit. “We vinden het belangrijk dat de site doorheen de week kan bruisen van activiteit. Bij de renovatie stond de multifunctionele inrichting van de ruimtes centraal. De lokalen en ateliers zijn zo ontworpen dat ze voor diverse activiteiten kunnen worden ingezet. Zo kan een atelier bijvoorbeeld overdag gebruikt worden voor een tekenworkshop, ’s avonds worden omgevormd tot een galerij voor een kunsttentoonstelling en tijdens de vakantie plaats bieden aan een speelpleinwerking. Ook de kapelzaal werd met datzelfde principe in het achterhoofd gerenoveerd. We hebben er bewust voor gekozen om die niet in exclusief gebruik te geven, maar zoveel mogelijk Leuvenaars en verenigingen de kans te bieden om deze unieke ruimte te gebruiken. Dankzij die flexibele indeling van de ruimtes kunnen veel verschillende verenigingen, organisaties en scholen gebruik maken van de infrastructuur.”
Broedplaats voor talent
De vernieuwde Paul Van Ostaijensite wordt een echte culturele hotspot voor Leuven. Studenten van Academie SLAC en Conservatorium SLAC krijgen hier ruimte om te leren, hun creaties te tonen en composities uit te voeren. Cirkus in Beweging kan van hieruit Leuven nog steviger op de kaart zetten als dé circusstad van België en door deelgebruik zullen ook andere culturele organisaties ervoor zorgen dat hier altijd iets te beleven valt.
Duurzame nieuwbouw
Naast een grote focus op multifunctionaliteit is er tijdens de renovaties ook sterk ingezet op duurzaamheid. Om het energieverbruik te optimaliseren werden zonnepanelen geïnstalleerd op het dak, die bovendien dezelfde tint hebben als de dakpannen. In combinatie met een BEO-veld onder het park maakt dit de hele site CO₂-neutraal. De dikke muren en diepe ramen zorgen er bovendien voor dat het binnen aangenaam koel blijft, zelfs op warme dagen.
Groen geïntegreerd in en rond het gebouw
De gebouwen zijn ook mooi geïntegreerd in de omliggende natuur. De site bevat merkwaardige bomen, een lindendreef en een beschermde haagbreuk. De bomen werden waar mogelijk behouden en vier nieuwe parktuinen werden aangelegd. Rond het gebouw staan er nu meer bomen dan voordien. Ook op de gebouwen is er ruimte voor groen voorzien. En in de gevels zijn, op advies van experten, nestgelegenheden voor zwaluwen en vleermuizen ingewerkt.