Hangstelling Viaduct van Vilvoorde schuift op richting Machelen
De werken aan het Viaduct van Vilvoorde schieten goed op. De asbestverwijdering en laswerken in het brugdeel van de binnenring zijn afgerond tussen domein Drie Fonteinen (Vilvoorde) en de Brusselsesteenweg (N260). De aannemer breekt nu een deel van de huidige hangstelling af en verplaatst die richting Machelen. Zo kruipt de hangstelling als het ware als een rups vooruit en kunnen de arbeiders continu verder werken. De bouw van het nieuwe stuk stelling richting Machelen gebeurt over de Schaarbeeklei (N1).

Net als een woning hebben ook bruggen en wegen regelmatig een opknapbeurt nodig. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het Viaduct, als een van de drukst bereden onderdelen van ons wegennet, na bijna 50 jaar grondig gerenoveerd moet worden. De focus ligt op de renovatie om de slijtage te herstellen en toekomstige problemen te voorkomen.
Verstevigen
Verder worden asfalt en vangrails vernieuwd en wordt een sterke betonlaag en energiezuinige verlichting geplaatst. ‘Verstevigen’ is daarbij een belangrijke doelstelling. Het moet ervoor te zorgen dat ook extra zwaar uitzonderlijk vervoer in de toekomst het Viaduct ook kan gebruiken en niet meer door de omliggende woonkernen moet rijden. Door de verstevigingswerken is er tevens de mogelijkheid om later een vierde rijstrook toe te laten op het viaduct.
Gebonden asbest verwijderen
Ook het verwijderen van asbesthoudende verflagen staat op de to-do-list. Net als heel wat bouwwerken uit het verleden, bevat ook het Viaduct immers asbest. De kankerverwekkende asbestvezels zitten in de verf die de stalen constructie beschermt. Er is momenteel wat dat betreft geen enkel veiligheidsrisico aangezien de asbest goed vast zit in de verf. Het is echter niet meer dan logisch om ook die klus gelijktijdig met de andere werken aan te pakken.
Stelling
De imposante stelling onder het Viaduct is momenteel het meest zichtbare onderdeel van de grote renovatiewerken aan het Viaduct van Vilvoorde. De hangstelling is noodzakelijk om de onderzijde van het stalen gedeelte van het Viaduct aan te pakken. Ook het verwijderen van de asbesthoudende verflagen en herschilderen gebeurt vanop de stelling die volledig werd ingepakt en afgeschermd van de omgeving. Zodra de aannemer bij het opbouwen van de stelling een weg nadert, wordt deze tijdelijk afgesloten uit veiligheidsoverwegingen. Dit was eerder al het geval voor de Brusselsesteenweg (N260). Nu is de Schaarbeeklei aan de beurt.
Om de veiligheid onder het Viaduct te garanderen, sluit de aannemer de weg in beide richtingen af vanaf 12 juni. Het verkeer volgt een omleiding via de Woluwelaan (R22) maar bedrijven en woningen blijven te allen tijde bereikbaar.
De vernieuwing van het Viaduct van Vilvoorde gebeurt in opdracht van De Werkvennootschap (Vlaamse overheid) en kadert binnen het programma Werken aan de Ring. De werken duren vermoedelijk tot 2031.