PXL legt eerste steen van de BusinessHUB
Op campus Elfde Linie in Hasselt werd de eerste steen gelegd van de PXL BusinessHUB. Het nieuwe gebouw van de PXL Hogeschool wordt niet alleen de plek waar studenten, onderzoekers en bedrijven samen projecten uitwerken, maar ook de toegangspoort tot de vernieuwde Amerikaanse campus met onder meer de faculteit Economie van UHasselt en de GO! Next-scholen.

De nieuwbouw wordt afgerond tegen september 2026 maar daarna volgt nog de renovatie van het bestaande gebouw in 2027. De bouwkost bedraagt ongeveer 26 miljoen euro, de totale investering bedraagt 29,5 miljoen euro, gefinancierd door PXL, EFRO, Vlaanderen en de Provincie Limburg.
Studenten, onderzoekers en bedrijven ontmoeten
“Met de BusinessHUB creëren we een plek waar studenten, onderzoekers en bedrijven elkaar dagelijks ontmoeten”, zegt Ben Lambrechts, algemeen directeur Hogeschool PXL. “Studenten in financiën, economie, handel en nijverheid, sectoren die samen goedzijn voor 40% van de Limburgse economie, krijgen hier niet alleen les, ze werken er ook zij aan zij met ondernemers. Zo bouwen we aan concrete oplossingen én aan de ondernemers van morgen."
"Onderwijs, praktijkgericht onderzoek en ondernemerschap komen hier samen”, aldus PXL- voorzitter Frank Smeets. “Studenten en onderzoekers werken er aan realistische uitdagingen in domeinen als digitalisering, financiën, handel en technologie. Het project draagt bij aan de doelstelling van onze hogeschool om tegen 2027 de samenwerking met het bedrijfsleven met 20% te verhogen."
Hoge verwachtingen waarmaken
De bouw wordt uitgevoerd door bouwfirma’s Vanderstraeten uit Lummen en Houben uit Hasselt.
Karel Luyckx, CEO Vanderstraeten: “Het is een intensief traject met strakke deadlines. Dit project kwam tot stand in een bouwteamformule: dankzij de nauwe samenwerking tussen bouwheer, ontwerpers en aannemers in het voortraject kunnen we de hoge verwachtingen op vlak van timing en kwaliteit waarmaken. Tegelijk maken we van de BusinessHUB een toonbeeld van duurzame bouw. In de materiaalkeuzes zetten we sterk in op circulariteit: plafondpanelen uit tijdelijke lokalen worden herwerkt tot akoestische eilanden die opnieuw in de klaslokalen gebruikt worden. Voor de gevelsteen kiezen we een lokaal product dat dankzij kalkmortel later opnieuw kan worden hergebruikt. Zo bouwen we met respect voor de toekomst.”
“Ook in de technieken trekken we resoluut de duurzame kaart”, besluit Veronique Houben, CEO van Houben. “De BusinessHUB wordt volledig losgekoppeld van aardgas en krijgt warmtepompen die warmte en koelte uit de bodem halen. Daarnaast komt er een vraaggestuurd ventilatiesysteem dat enkel ventileert waar en wanneer dat nodig is. Dat is energiezuinig en zorgt tegelijk voor een gezonde leer- en werkomgeving. Voor ons bij Houben is dit project bovendien bijzonder: mijn grootvader bouwde dit gebouw meer dan 50 jaar geleden en ikzelf was hier student. Als alumna is het voor mij een eer om samen met Vanderstraeten dit gebouw een tweede leven te geven.”