Bouwunie: 8 op de 10 bouwbedrijven krijgen te maken met slechte betalers
8 op 10 bouwbedrijven krijgen te maken met laattijdige, onvolledige of slechte betalingen. Een derde daarvan zegt meer last te hebben dan vroeger. Dat blijkt uit een rondvraag van Bouwunie. De sectororganisatie raadt aannemers dan ook aan om tussentijdse facturatie toe te passen. “Het laat bouwbedrijven toe om sneller in te grijpen en het mogelijke verlies bij deze klant tot een minimum te herleiden.”
De bouwsector zit in crisis, er is al weinig marge. Krijgen bouwbedrijven te maken met meerdere slechte betalers, dan heeft dat dus onmiddellijk een impact”, zegt Bouwunie. “Zeg je als klant een opdracht toe aan een aannemer, dan koopt die daarvoor het nodige materiaal aan. Op het moment dat de factuur voor jouw werken in de bus valt, is de aannemer al bezig met een volgende project waarvoor hij materialen moet voorfinancieren.”
Uiteenlopende redenen
De redenen voor het stijgend aantal slechte betalers zijn velerlei. “Sommige consumenten schatten de kostprijs van bouwen en verbouwen verkeerd in”, zegt Bouwunie. “Anderen zetten zich financieel zodanig scherp waardoor ze in de problemen komen. Maar soms gaat het ook gewoon over vergetelheid.”
“Slechte betalers zetten druk op de liquiditeit van bouwbedrijven. Zelf komen ze hierdoor in de problemen bij het betalen van facturen van leveranciers en overheden. Slechte betalers zetten ook een rem op de groei van het bedrijf. In combinatie met de lage winstmarges in de bouwsector, bedreigen slechte betalers het voortbestaan van het bedrijf. Dat is zeker zo in het geval van startende ondernemingen. De reserves om op te boksen tegen mindere periodes zijn laag en slechte betalers kunnen de druppel zijn die een aannemer in het bankroet duwen. Het aantal faillissementen in de bouwsector ligt dan ook heel hoog. Zo gingen in 2025 in ons land maar liefst 2.780 bouwbedrijven op de fles, dat zijn er 6,1 procent meer dan in 2024, ook al een record.
Tips om slechte betalingen te vermijden
Om bouwbedrijven te helpen om laattijdige betalingen tegen te gaan, geeft Bouwunie praktische tips, waaronder het uitsturen van tussentijdse facturen.
“Tussentijdse facturen uitsturen, biedt nog steeds de grootste zekerheid om betaald te worden. Het laat bouwbedrijven bovendien toe om sneller in te grijpen bij betalingsproblemen en het mogelijke verlies tot een minimum te herleiden als een klant betalingsproblemen ervaart.”
“Merk je dat een klant niet betaalt, dan kan een simpel telefoontje bovendien wonderen doen. Wie weet is het effectief gewoon een vergetelheid. Heeft een klant moeite met betalen, dan kan je eventueel een afbetalingsplan voorstellen. Betaalt een klant echt niet, stuur dan een ingebrekestelling.”
Bouwunie heeft ook heel wat modeldocumenten en -brieven waarvan bedrijven gebruik kunnen maken. Als een ingebrekestelling zich opdringt bijvoorbeeld of om een afbetalingsplan voor te stellen. Tot slot kunnen leden van Bouwunie gebruik maken van de Incassoservice van UNIZO.